Van az úgy, hogy az ember lányának nincs kedve horgolni... Vagy egyszerűen csak valami másra vágyik. Mivel a karácsony Damoklész kardjaként lebeg a fejünk felett, és tele vagyok fonallal, ezúttal egy pár olyan ötletet hoztam, amit nem kell sem kötni, sem horgolni, nem kell keményíteni (!), ellenben csökkenti a fonal maradékjaink mennyiségét és egy kis plusz játékosságot visz a karácsonyba :) Mivel ezeknek az elkészítése igen egyszerű és nem igazán igényel semmiféle előzetes képzettséget, a gyerekeket is nyugodtan bevonhatjuk az elkészítésükbe.
Fogj egy hungarocell gömböt, szúrj bele egy darab meghajlított drótot, ragasztózd be és tekerd körbe fonallal:
Na ugye? Megmondtam :) Mondjuk nem pénztárca barát, de ez már más kérdés.
Ha a fonal egyszínű még csak-csak elboldogulunk, mert legfeljebb arról kell döntetnünk, hogy piros vagy kék, illetve azon belül melyik árnyalat, azonban, ha tarka fonalakról beszélünk, már korántsem ennyire egyértelmű a helyzet.
Tarka (és nem színátmenetes, ahogy a köznyelv hívja) fonalnak tekintünk minden olyan fonalat, amelyet vagy több színnel vagy egy szín több árnyalatával festettek meg. A színátmenetes fonalak a tarka fonalak egy csoportját alkotják. A tarka fonalaknak több típusát különböztethetjük meg.
A tweed fonalak onnan kapták elnevezésüket, hogy az elkészült darab textúrája a tweed anyagra hasonlít. Általában egy alapszínen kisebb pontok, göbök vannak, amik kötve/horgolva (de inkább kötve) a kész darab mintáját adják.
2. Ombre (erre sajnos magyar megfelelőt nem igazán találtam)
Általában egyazon szín különböző árnyalataival megfestett fonal. A fonal elejétől a végéig folytonosan sötétedik/világosodik, a korábbi árnyalatok nem térnek vissza.
Két vagy több színnel festett fonal, a színek hosszú szakaszokban váltakoznak. Angolul "öncsíkozó" fonalnak is nevezik, mert az átmenetek hossza lehetővé teszi, hogy egész sort vagy sorokat egy színnel horgoljunk, de a színek váltakozása mégis sokkal lágyabb, mint ha a különböző sorokat különböző színnel horgoljuk.
5. Vegyes színű fonal (marled - sajnos ezt is nagyon nehéz magyarra fordítani)
Nem vagyok hajlandó keményíteni. Sem 2-es tűnél, fonalnál vékonyabbat a kezembe venni. Viszont már egy ideje kacérkodom a gondolattal, hogy csak kellene valamit horgolni karácsonyra. Karácsonyfadíszt, ablakdíszt és bármit, amivel egy kicsit ünnepibbé lehet tenni az otthonunkat erre az időszakra. Így aztán idén nekiálltam, és elkezdtem "keményítő-mentes" mintákat keresgélni. Szerencsére van rengeteg a neten, és egy merevebb fonalfajta valamint az előírtnál kisebb tű csodákra képes.
Kis városunk háztartási boltjában vettem nemrégiben egy rakás műanyag függönykarikát illetve jóval kisebb méretű faliszőnyeg karikákat, így különösen örültem, amikor arra a hópehelyre rátaláltam egy külföldi oldalon, amiről ez a bejegyzés szólni fog.
Amire szükséged lesz az elkészítéshez:
- Len-pamut vagy mercerizált pamut fonal (lehetőleg valamilyen fényes kísérőszállal, ami csillogóvá teszi a díszt) 3,5-4-es horgolótűhöz
- 2,5-es horgolótű
- 2 cm átmérőjű karácsonyi gömb
- 4,2 cm belső átmérőjű függönykarika (ez helyettesíthető kulcstartó karikával vagy a műanyag flakonokon lévő kupak alsó karikájával, ez utóbbi esetben viszont nem biztos, hogy szépen fog mutatni benne a 2 cm-es dísz)
- valamilyen szép szalag
- tű, cérna
Első lépésként körbe horgoltam rövid pálcával a karikát. Az eredeti minta 36 rövidpálcát ír, amiből 6 ágú hópehely lesz, azonban az én karikám nagyobb, mint amit az eredeti minta készítője használt, így nekem több ágú hópelyhem lett. A lényeg, hogy a rövid pálcák száma 6 többszöröse legyen.
Hogy hogyan horgolunk körbe egy karikát, az alábbi videón látható:
A gömböt ennél a fázisnál kell belehorgolni a munkába, én az egyik esetben a 4. a másik esetben a 7. rövid pálcába horgoltam bele úgy, hogy amikor átnyúltam a gyűrű alatt a tűvel a fonalért, a fonalat a gömböcske akasztóján is áthúztam. A 4. rövid pálcába horgolva a hópehely csúcsához, a 7. pálcába horgolva pedig a csúcs lehorgolásához fog esni a gömb.
A rövidpálcákat kúszószemmel a végén összekapcsoltam.
2. sor: lsz, rp ugyanabba a pálcába, rp minden pálcába az előző sorban. A végén ismét kúszószemmel összekapcsoljuk a kört.
(Ha a pálcába öltesz és nem a láncszem hátsó fonalkájába, akkor sokkal merevebb lesz a munka, ami esetünkben most elengedhetetlen, mivel keményítve nem lesz.)
3. sor: lsz, rp ugyanabba a pálcába, következő két pálcát átugorjuk (erp, pikó, erp, pikó, erp, pikó, erp, pikó, erp) ugyanabba a pálcába, a következő két pálcát átugorjuk, rp. Ezt ismételjük míg a kör végére nem érünk. A fonalat elvágjuk, elkötjük, eldolgozzuk.
A szalagot azonos színű cérnával a munka hátuljára varrjuk úgy, hogy ne szúrjuk át a tűt teljesen a fonalon, hogy az elején ne látszódjon a varrás.
És íme, a kész hópelyhünk, feltuningolva egy kis szalaggal és karácsonyfa dísszel :)
Én csináltam még jó néhányat más színű fonalból, gömb nélkül is. És szerintem még fogok is. Idén lila-rózsaszín-fehér habos-babos karácsonyfánk lesz. :) Csak Férj ki ne vágjon vele együtt ;)
Eredeti leírás itt:
http://whiskersandwool.blogspot.hu/2011/11/lacy-snowflake-ring-ornament-ringing-in.html?m=1